AKTUALITY

Výběrové řízení na účastníky a účastnice V. ročníku ASD

Vyhlašujeme otevřené výběrové řízení na účastníky/účastnice V. ročníku Akademie sociální demokracie (jaro-podzim 2015)....

Výběrové řízení na účastníky IV. ročníku ASD

Vyhlašujeme otevřené výběrové řízení na účastníky IV. ročníku Akademie sociální demokracie v termínu podzim 2013 / jaro ...

Zahájení třetího cyklu Akademie sociální demokracie

Prvním setkáním na téma „Kořeny, současnost a budoucnost sociálnědemokratického hnutí“ odstartoval již třetí cyklus vzdělávacího ...

Čtvrté setkání v Kroměříži

Ve dnech 2. - 4. března 2012 se v moravské Kroměříži uskutečnilo čtvrté setkání druhého cyklu Akademie sociální demokracie. Na téma "Klíčové sociálně-ekonomické politiky" s účastníky diskutovali významní politici z řad české, slovenské i evropské sociální demokracie, mezi nimi předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, místopředseda SMER-SD Peter Kažimír, poslanci Evropského parlamentu Olga Sehnalová, Katarína Neveďalová, Jiří Havel či předseda frakce socialistů a demokratů Hannes Swoboda.

Akademie sociální demokracie se zaměřuje na vzdělávání mladých sociálnědemokratických politiků, odborářů a dalších sociálnědemokraticky angažovaných lidí z Česka a Slovenska. Pořádá ji zastoupení Friedrich-Ebert-Stiftung v České a Slovenské republice ve spolupráci s Masarykovou demokratickou akademií a slovenským Institutem ASA.

Úvodní páteční přednáška patřila Ernstu Hillebrandovi, vedoucímu referátu Friedrich-Ebert-Stiftung pro střední a východní Evropu. Po ní následovala diskuze, mimo jiné o budoucnosti sociálnědemokratických stran v Evropě.

Velký prostor byl věnován tématu finanční politiky, fiskální odpovědnosti a krizi v eurozóně. Brigita Schmögnerová, bývalá ministryně financí Slovenské republiky, upozornila na rostoucí vliv technokracie při rozhodování o rozpočtových politikách. Projevem této nebezpečné tendence na Slovensku je například rozpočtová rada státu, nový orgán, který vzniká na základě zákona o rozpočtově odpovědnosti. Hovořila také o sociálním státu jako důležitém faktoru konkurenceschopnosti.

O současné situaci v eurozóně a roli sociální demokracie se debatovalo i během sobotního večera, který se nesl ve slavnostním duchu. Do Arcibiskupského zámku v Kroměříži přijel rakouský europoslanec Hannes Swoboda a řada českých a slovenských sociálnědemokratických politiků. Účastníky zajímaly názory vysokých představitelů sociálnědemokratických stran i na velmi aktuální témata jako je české nepodepsání evropské smlouvy o fiskální odpovědnosti nebo dohoda ACTA.

Ani tentokrát nechyběla velmi prakticky zaměřená součást Akademie sociální demokracie - argumentační a mediální trénink. Účastníci si vyzkoušeli své argumentační schopnosti a přímo před kamerou prezentovali své návrhy v rámci protikorupční politiky. Odborný komentář o korupci podal Jan Štern, zástupce iniciativy Veřejnost proti korupci. Korupci označil za systémovou věc, s tím, že je třeba zavést soubor exekutivních opatření, jako je zpřísnění financování politických stran a zavedení stropů u volebních kampaní, zrušení akcií na doručitele a zavedení majetkových přiznání nejen pro politiky, ale pro všechny.

  • Program
    Čtvrtá škola druhého cyklu Akademie sociální demokracie, 2.-4. března 2012, Kroměříž
    STÁHNOUT PDF